Primele spitale din țară: Filantropia, cel dintâi înființat prin subscripție publică
Spitalul Filantropia din București a fost primul spital românesc înființat prin subscripție publică, din iubire pentru oameni. Inițiatorul acestuia, tânărul medic Constantin Caracaș, descendent al unei familii de macedoneni, cu studii la Viena, s-a luptat…









