Hramul Mănăstirii Sfântul Bretanion

Biserica Ortodoxă Română l-a pomenit sâmbăta aceasta pe Sfântul Ierarh Bretanion, episcopul Tomisului. Cu această ocazie, mănăstirea din apropierea localității constănțene 23 august și-a sărbătorit hramul, după cum informează TRINITAS TV.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Teodosie.

Au participat la slujbele de hram credincioși din tot județul Constanța. Mănăstirea, care are primul hram Sfântul Ierarh Nicolae, a fost înființată în anul 2003.


Știri recente