Vizită arhierească la Mănăstirea Timișeni-Șag

În Duminica a XXIX-a după Rusalii, „a celor zece leproși”, Preasfințitul Paisie Lugojeanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Timișoarei, s-a aflat în mijlocul obștii monahale de la Mănăstirea Timișeni-Șag, unde a slujit Sfânta Liturghie, informează „Ziarul Lumina”.

Din sobor a făcut parte și arhim. Simeon Stana, exarhul mănăstirilor din cuprinsul Arhiepiscopiei Timișoarei, care a săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în Biserica „Tăierea Capului Sfântului Ioan Botezătorul”. La slujbă au participat, alături de obștea monahală, numeroși credincioși din localitățile învecinate. Cuvântul de învățătură a fost rostit de arhim. Simeon Stana, care a subliniat că virtutea recunoștinței pentru pronia lui Dumnezeu, trăită mai întâi ca stare a minții, mai apoi trebuie actualizată și ca atitudine în raport cu aproapele. Astfel, dacă lepra, ca boală, ne exclude din viața de familie și din comunitate, lepra ca stare a sufletului ne îndepărtează și de comuniunea noastră cu Dumnezeu. La momentul potrivit din Sfânta Liturghie, foarte mulți credincioși și copii s-au împărtășit cu Trupul și Sângele Domnului nostru Iisus Hristos. La finalul slujbei, Preasfințitul Paisie a transmis celor prezenți și obștii monahale, păstorită de monahia stavroforă Casiana Șimon, binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului.


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…