Examen de capacitate preoțească, la Sibiu

La Facultatea de Teologie ” Sfântul Ierarh Andrei Șaguna” din Sibiu s-a ținut astăzi o nouă sesiune a examenului capacitate preoțească pentru teologii care vor să ocupe un post clerical în Arhiepiscopia Sibiului, informează TRINITAS TV.

Cei 6 candidați au susținut o probă scrisă la Dogmatică și o probă orală unde le-au fost testate cunoștințele și aptitudinile la Catehetică, Liturgică, Pastorală, Drept și Administrație Bisericești.

Comisia a fost prezidată de Mitropolitul Ardealului, Înaltpreasfințitul Părinte Laurențiu.

Următoarea sesiune a examenului de capacitate preoțească va avea loc în primăvara anului următor.


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…