Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania își cinstește ocrotitorul spiritual

Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, își cinstește sâmbătă, 18 ianuarie 2020, ocrotitorul spiritual, pe Sfântul Ierarh Atanasie, Arhiepiscopul Alexandriei.

Cu acest prilej, Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a transmis Preasfinției Sale un mesaj de felicitare.

Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania s-a născut în 17 ianuarie 1982, la Chișinău, Republica Moldova, fiind primul din cei doi fii ai lui Eugen și Ala Rusnac. Din data de 12 octombrie 2010 deține cetățenia Română.

Slujirea pastoral – liturgică

4 decembrie 2008 – este tuns rasofor primind numele de Dionisie în cinstea Sfântului Dionisie Exiguul;

17 ianuarie 2009 – este hirotonit diacon;

16 aprilie 2009 – este hirotonit preot pe seama paraclisului Centrului Eparhial și a Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului de la Roma;

21 aprilie 2011 – este tuns ieromonah pe seama mănăstirii Bivongi, primind la tundere numele de Atanasie, în cinstea Sfântului Atanasie cel Mare;

15 august 2011 – este ridicat la rangul de protosinghel;

15 august 2013 – este ridicat la rangul de arhimandrit (HS 7124 din 10 iulie 2013);

2009 – 2018 – preot slujitor la Paraclisul „Adormirea Maicii Domnului” de pe lângă Centrul Eparhial de la Roma;

1 mai 2018 – este hirotonit arhiereu – vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei cu titulatura „de Bogdania”.

Studii

2000 – 2005 – INSA Lyon (Institut National des Sciences Appliqués de Lyon – Franța). A obținut diploma de Inginer cu grad de Master, Specialitatea – Telecomunicații și Rețele. În anul 2002 – Atestatul de Studii Europene în cadrul INSA Lyon. Între 07/2004 – 01/2005 – Stagiu de specializare în domeniul IT (MT System – Lyon, Franța).

În perioada 2006 – 2010 a urmat cursurile Facultății  de Teologie Ortodoxă „Saint-Serge” de la Paris. A obținut licența în teologie pastorală în anul 2010.

Între anii 2010 – 2012 a urmat cursurile unui Master în Teologie Practică (Drept Canonic), la Facultatea de Teologie „Andrei Șaguna” – Sibiu. Lucrarea de Master – „Principii de Teologie Canonică în Diaspora, cu referire specială la Italia”.

Din 02/2011 și până în momentul hirotoniei în treapta de arhiereu a îndeplinit funcția de Vicar Eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei.

Foto credit: Arhivă Basilica.ro

Comentarii Facebook


Știri recente