Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, împreună cu Facultatea de Filosofie ale Universității din București, organizează la finalul săptămânii o conferință despre filosofie și filocalie
Intitulată „Filosofie și Filocalie”, conferința națională va fi organizată la Facultatea de Teologie Ortodoxă din București și va reuni specialiști în scrierile patristice și filosofie.
Sesiunea de deschidere va avea loc în Amfiteatrul Ioan G. Coman al Facultății de Teologie din București, în intervalul orar 9:00 – 9:20.
Printre invitații ediției de anul acesta se numără și acad. Mircea Dumitru, vicepreședinte Academiei Române.
Sesiunile de comunicări științifice se vor încheia vineri cu o masă rotundă, în cadrul căreia vor fi prezentate concluziile ediției.
Programul evenimentului și lista participanților sunt disponibile pe site-ul Facultății de Teologie Ortodoxă din București.
Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu