Statul grec oferă 1.240.000 Euro pentru mănăstirile din Sfântul Munte Athos

Mănăstirile din Sfântul Munte Athos vor primi o subvenție de 1.240.000 Euro pentru anul 2018 ca urmare a deciziei luate luni de ministrul grec de finanțe Euclid Tsakalotos, scrie Protothema.

Prin această decizie, statul grec alocă subvenții financiare pentru 22 de așezăminte monahale, pe baza documentului înaintat de Sfânta Chinotită.

În privința sprijinului financiar, pe primul loc se află Mănăstirea Simonopetra cu 144.088 Euro. Al doilea grant ca valoare este cel oferit Mănăstirii Sfântul Pavel.

Urmează Mănăstirea Iviron cu 112.877,20 Euro și Mănăstirea Dionisiu, care va primi o subvenție în valoare de 104.197,20 Euro.

Nr.AșezământProcentSumă atribuită (Euro)
1Sf. Mănăstire Lavra4,21152.216,40
2Sf. Mănăstire Vatoped4,30753.406,80
3Sf. Mănăstire Iviron9,103112.877,20
4Sf. Mănăstire Hilandar7,59094.116,00
5Sf. Mănăstire Dionisiu8,403104.197,20
6Sf. Mănăstire Cutlumuș3,68045.362,00
7Sf. Mănăstire Patocrator5,80772.006,80
8Sf. Mănăstire Xiropotamu2,60432.289,60
9Sf. Mănăstire Zografu5,59269.340,80
10Sf. Mănăstire Dohiariu3,04237.720,80
11Sf. Mănăstire Caracalu2,42830.107,20
12Sf. Mănăstire Filoteu0,92111.420,40
13Sf. Mănăstire Simonopetra11,620144.088,00
14Sf. Mănăstire Sfântul Pavel10,267127.310,80
15Sf. Mănăstire Stavronichita2,42230.032,80
16Sf. Mănăstire Xenofont2,17026.908,00
17Sf. Mănăstire Grigoriu3,03737.658,80
18Sf. Mănăstire Esfigmenu4,79059.396,00
19Sf. Mănăstire Sf. Pantelimon – Rossikon3,18039.432,00
20Sf. Mănăstire Constamonitu2,13326.449,20
21Schitul Sfântul Andrei0,7238.965,20
22Schitul Prodromu0,7238.965,20
 Total1001.240.000,00

Foto credit: Mircea Florescu / Basilica.ro

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns


Știri recente