Sfinții Zotic, Atal, Camasie și Filip, cinstiți la Niculițel: Să le cerem să ne ofere darul de a iubi prin jertfă

Sfinții Mucenici Zotic, Atal, Camasie și Filip au fost serbați marți la bazilica de la Niculițel, Tulcea, unde au fost descoperite cinstitele lor moaște.

Sfânta Liturghie a fost oficiată pe un altar special amenajat în exteriorul bazilicii. Au slujit Arhiepiscopii Teodosie al Tomisului și Casian al Dunării de Jos împreună cu Episcopul Visarion al Tulcii.

„Când ne atingem cu toţii de sfintele moaşte, să le cerem sfinţilor mucenici să ne dăruiască darul de a iubi prin jertfă orice om, orice frate, de a ne gândi la deţinuţi, la bolnavi, la cei din spitale, la cei săraci”, a îndemnat Înaltpreasfințitul Părinte Casian în predică.

La slujbă au participat numeroși pelerini din Tulcea, Constanța, Galați, București, dar și din alte zone ale țării, care s-au închinat la cinstitele moaște ale martirilor de la Niculițel.

Anul acesta s-au împlinit 53 de ani de la descoperirea moaștelor Sfinților de la Niculițel și 23 de ani de la debutul pelerinajului la bazilica lor.

Pomenirea Sfinţilor Mucenici Zotic, Atal, Camasie şi Filip de la Niculiţel se face încă din vechime în ziua de 4 iunie a fiecărui an bisericesc.

Ei sunt cuprinşi în numărul celor 36 de Mucenici care au pătimit pentru Hristos pe pământul românesc, în străvechea cetate Noviodunum (Isaccea), din Dobrogea, pe la sfârşitul secolului al III-lea şi începutul celui de al IV-lea.

După martiriu, trupurile lor au fost aşezate cu evlavie de către creştini într-o criptă, numită „martirion”, din actuala localitate Niculiţel – Tulcea. Acolo se aflau şi alte moaşte de martiri, din timpul unor persecuţii mai vechi.

Vezi mai multe despre viața sfinților mucenici în secțiunea Calendar Ortodox.

Foto credit: Episcopia Tulcii


Știri recente