Peste 110 români din au concurat la Campionatul de fotbal „Cupa Parohiilor din Austria”

Peste 110 români din cele patru protopopiate ale Austriei au concurat la Campionatul de fotbal „Cupa Parohiilor din Austria”.

Evenimentul sportiv a fost organizat sâmbătă de Parohia „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din Klagenfurt, Austria.

Cele 11 echipe au reprezentat parohiile din: Bischofshofen/Zell am See, Graz II, Gleisdorf, Traun, Vöcklabruck, Amstetten, Baden, St. Pölten, Viena (Sf. Ștefan cel Mare), Klagenfurt/Völkermarkt și Klagenfurt.

După meciurile de calificare din grupă, primele patru echipe clasate au jucat semifinalele. Câștigătoarea Campionatului a fost echipa Parohiei Graz II, locul al doilea a fost câștigat de Parohia „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena, iar locul al treilea de Parohia din Klagenfurt.

Fiecare echipă participantă a primit o diplomă, iar câștigătorii au fost răsplătiți cu cupe, diplome și premii în bani, pe care le-au donat pentru construirea bisericii românești a parohiei gazdă.

Ediția a treia a campionatului s-a încheiat cu o agapă, după cum este tradiția la evenimentele organizate de comunitățile parohiale.

Echipele care au concurat la Campionatul „Cupa Parohiilor din Austria”. Foto credit: Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord

Foto credit: Mitropolia Germaniei, Europei Centrale și de Nord