Episcopul vicar Paisie Lugojanul al Arhiepiscopiei Timișoarei a sfințit duminică paraclisul Parohiei Dumbrăvița 3. Comunitatea din apropierea Timișoarei este în curs de dezvoltare, parohia fiind înființată anul trecut.
La Sfânta Liturghie au participat preoții din parohiile vecine, membri ai comunității și ctitorii lăcașului de cult.
Preasfinția Sa a subliniat că fiecare credincios trebuie să conștientizeze importanța jertfei Mântuitorului nostru Iisus Hristos pe cruce, din dragoste nemărginită pentru om, în vederea dobândirii vieții veșnice.
De asemenea, ierarhul a explicat că prima sărbătoare a noului an bisericesc, care începe la 1 septembrie, este sărbătoarea închinată Nașterii Maicii Domnului.
Episcopul vicar Paisie Lugojanul a transmis credincioșilor binecuvântarea Mitropolitului Ioan al Banatului, i-a încredințat de purtarea sa de grijă și a mulțumit familiilor care s-au implicat în lucrarea de construire a lăcașului de cult.
Localitatea Dumbrăvița din apropierea municipiului Timișoara este considerată una dintre cele mai dezvoltate comune din România. În ultimii ani, mii de oameni au ales să își stabilească domiciliul aici datorită nivelului de trai din comunitate și ca alternativă la aglomerația din oraș.
Parohia Dumbrăvița 3 a fost înființată în anul 2023, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Ioan, la cererea credincioșilor din această zonă în dezvoltare.
Paraclisul construit din lemn, în stil maramureșean, va deservi comunitatea până la finalizarea construcției lăcașului de cult al parohiei.

Foto credit: Mitropolia Banatului





