În data de 19 noiembrie se împlinesc 45 de ani de la inaugurarea traseului Timpuri Noi – Semănătoarea al Metroului București. Trei stații de oprire poartă nume de sfinți: Ștefan cel Mare, Constantin Brâncoveanu și Pantelimon.
Inaugurarea din urmă cu aproape jumătate de secol a marcat începutul unei noi ere în transportul urban pentru locuitorii Capitalei. În prezent, rețeaua are 64 de stații și 5 magistrale.
„Mulțumim tuturor celor care, prin muncă și dedicare, angajați și colaboratori deopotrivă, au pus bazele și au dezvoltat acest mijloc de transport esențial pentru bucureșteni. Totodată, le mulțumim călătorilor care, zi de zi, aleg călătoria cu metroul”, au transmis reprezentanții Metrorex.
Stații cu nume de sfinți
Dintre cele 64 de stații ale Metroului din București, trei poartă nume de sfinți reprezentativi ai poporului român: Ștefan cel Mare, Constantin Brâncoveanu și Pantelimon. Alegerea acestor denumiri reflectă respectul și cinstirea pe care românii le-o poartă.
Stația Ștefan cel Mare, situată pe Magistrala 1, evocă memoria Sfântului Domnitor al Moldovei, apărător al credinței ortodoxe. Sfântul Ștefan cel Mare a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română în 1992, la trei ani de la deschiderea stației care îi poartă numele.
Stația Constantin Brâncoveanu, de pe Magistrala 2, amintește de Sfântul Domnitor Constantin Brâncoveanu al Țării Românești. A fost martirizat împreună cu cei patru fii ai săi pentru refuzul de a renunța la credința ortodoxă.
Stația Pantelimon, situată la capătul estic al Magistralei 1, poartă numele Sfântului Pantelimon, cunoscut drept doctor fără de arginți. Aceasta a fost inaugurată în ianuarie 1990 și denumită astfel datorită apropierii de Spitalul „Sfântul Pantelimon”. Numele stației reflectă legătura cu tradiția Bisericii Ortodoxe, evidențiind rolul Sfântului Pantelimon ca ocrotitor al medicilor și vindecător.
Aceste stații, pe lângă funcția lor practică, reprezintă un omagiu adus patrimoniului spiritual românesc, amintindu-le zilnic călătorilor de valorile morale și tradițiile care definesc identitatea națională.
Metrou spre aeroport
În prezent, compania Metrorex lucrează la Magistrala 6, care va asigura legătura directă de la Gara de Nord la Aeroportul Otopeni. Traseul va avea o lungime de aproximativ 14,2 km și 12 stații noi: Pajura, Expoziției, Piața Montreal, Gara Băneasa, Aeroportul Băneasa, Tokyo, Washington, Paris, Bruxelles, Otopeni, Ion I.C. Brătianu, Aeroportul Otopeni.
Foto credit: Metrorex / Facebook






