Eroii români, pomeniți la peste 2.200 metri altitudine, pe Platoul Bucegi, în prezența salvamontiștilor prahoveni

Joi, după Sfânta Liturghie de sărbătoarea Înălțării Domnului, eroii români au fost pomeniți la un Parastas oficiat la 2.268 de metri altitudine, pe Platoul Bucegi, unde urmează să fie construită o biserică întru pomenirea lor.

Rugăciunea a fost oficiată de Arhim. David Petrovici, Exarh de zonă și Starețul Mănăstirii Caraiman, Protos. Diodor Șchiopu, egumenul Schitului Sfânta Ana-Cota 1400 din Sinaia și Ierom. Calinic Brăgea de la Mănăstirea Caraiman.

La rânduiala Parastasului au fost prezenți și membri ai Serviciului Public Salvamont Prahova.

Monahii din Sinaia și Bușteni au oficiat un Parastas pentru eroi pe Platoul Bucegi. Sursa foto: Protos. Diodor Șchiopu

„Comemorarea eroilor prin rugăciune este cinstirea evlavioasă pe care o aducem celor care s-au jertfit pentru neamul românesc, prin curaj și credință, prin devotament și dragoste, prin iubire de neam și sacrificiu suprem”, transmite Protos. Diodor Șchiopu.

„Orice creștin care dovedește conștiință socială și eclezială are în rugăciunile sale un gând de evlavie pentru eroii neamului, cei care și-au oferit în dar viața lor pentru binele celorlalți, inclusiv pentru contemporani.”

Sacrificiul este începutul libertății autentice

„Trecutul nu poate fi despărțit de jertfa celor curajoși, memoria colectivă nu-i poate uita pe făuritorii libertății, iar rugăciunea fiecăruia dintre noi nu-i poate lăsa deoparte pe cei care sunt pilde pentru înălțarea sufletelor către Dumnezeu, în duh de libertate și adevăr, potrivit cuvintelor: adevărul vă va face liberi!” amintește egumenul schitului de la Cota 1.400.

Protos. Diodor Șchiopu subliniază că Înălțarea Domnului – Ziua Eroilor reprezintă un moment de introspecție, de rugăciune și de cinstire a celor care reprezintă exemplul suprem de curaj și de meditație asupra cuvintelor Domnului: Mai mare dragoste decât aceasta nimeni nu are, ca sufletul să și-l pună pentru prietenii săi (Ioan 15, 13).

La rugăciune au participat și membri ai Salvamont Prahova. Sursa foto: Protos. Diodor Șchiopu

„Așa cum Tertulian a spus despre sângele martirilor că reprezintă sămânța creștinilor, într-un mod simbolic putem afirma că sacrificiul eroilor este începutul libertății autentice, această stare socială și interioară pe care trebuie să ne-o însușim într-un mod responsabil și constructiv”, spune părintele egumen.

„Învățăm din mărturisirea eroilor, ne împărtășim din curajul lor, păstrăm nestinsă memoria lor, ne rugăm pentru sufletele lor aici, pe Platoul Bucegi, unde nădăjduim ca se va înălța cât de curând un loc de rugăciune pentru eroii neamului românesc.”

Pe Platoul Bucegi va fi construită o biserică în cinstea eroilor. Sursa foto: Protos. Diodor Șchiopu

Părintele Patriarh Daniel a sfințit piatra de temelie pentru Biserica Eroilor de pe Platoul Bucegi în Anul Centenar al Marii Unirii, la aniversarea a 90 de ani de la sfințirea Crucii de pe Vârful Caraiman.

Sursa foto: Protos. Diodor Șchiopu


Știri recente