Elevii seminarului teologic din Iași au organizat un atelier de încondeiat ouă la Muzeul Mitropolitan

Elevii Seminarului Teologic „Sfântul Vasile cel Mare” din Iași au organizat joi un atelier de încondeiat ouă, în Sala „Ekklesia” a Muzeului Mitropolitan din Iași.

Activitatea, organizată de elevii claselor a IX-a C și D, secția de Patrimoniu Cultural, a fost coordonată de către cadrele didactice: Ioana Măriuța, Florina Cozmescu și Ana Zăbavă.

„Atelierul le-a oferit elevilor oportunitatea de a descoperi tehnici autentice de decorare a ouălor de Paști, utilizând ceară de albine, chișiță și vopsele naturale”, a transmis prof. Florina Cozmescu, potrivit Doxologia.ro.

În cadrul activității, tinerii au putut învăța chestiuni referitoare la simbolistica motivelor tradiționale de pe ouăle încondeiate.

„Atelierul a fost nu doar un exercițiu artistic, ci și o lecție despre păstrarea și transmiterea valorilor culturale. Prin astfel de inițiative, elevii specializării Patrimoniu Cultural au ocazia de a experimenta direct meșteșuguri tradiționale, contribuind astfel la perpetuarea tematicii folclorice specifice valorilor noastre creștine”, a mai transmis aceasta.

Foto credit: Doxologia.ro


Știri recente