Dacă L-am văzut Prunc şi ne-am bucurat de Naşterea Sa, acum la Botez Îl vedem începând lucrarea Sa – Mitropolitul Laurențiu

Mitropolitul Laurențiu al Ardealului a spus luni că Ziua de Bobotează se mai numeşte şi Epifania, ziua arătării, a descoperirii lui Dumnezeu în Treime.

„Preasfânta Treime se arată acum atât cât este în posibilitatea noastră de a înţelege Taina Sfintei Treimi”.

„Dacă L-am văzut Prunc şi ne-am bucurat de Naşterea Sa, acum la Botez Îl vedem începând lucrarea Sa sfinţitoare şi mântuitoare”, a precizat Părintele Mitropolit în Piaţa Mare din Sibiu după sfinţirea cea mare a apei.

Peste 17.000 de sticle cu apă sfinţită şi patru butoaie de câte 500 de litri fiecare au fost pregătite pentru a fi împărţite credincioşilor la finalul slujbei de sfinţire.

Foto credit: Mitropolia Ardealului


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…