Consilierul Prezidențial Cristian Diaconescu a vizitat marți Reprezentanța Bisericii Ortodoxe Române din Ierusalim, unde s-a întâlnit cu Arhim. Teofil Anăstăsoaie, reprezentantul Patriarhiei Române la Locurile Sfinte.
„Am prezentat mai multe din problemele cu care se întâlnesc pelerinii români care ajung în Țara Sfântă, misiunea noastră ce funcționează aici, pe Pământul Sfânt”, relatează Arhim. Teofil Anăstăsoaie.
„Excelența Sa a arătat deschidere pentru a transmite mai departe factorilor decizionali israelieni, omologilor din arcul guvernamental și de conducere, problemele cu care ne confruntăm aici, în această misiune, mai ales cele legate de accesul la marile sărbători, la sfintele slujbe.”
„Ne bucurăm că Excelența Sa este un om care împărtășește valorile creștin-ortodoxe și a arătat bucuria de a păși în Biserica Românească din Ierusalim, unde, pe cel mai înalt punct al turlei noastre, se află Drapelul Național ridicat cu cinste și unde este locul de unde pornește către țară și Candela Sfintei Lumini la Sărbătoarea Paștilor”, a mai declarat reprezentantul Patriarhiei Române la Locurile Sfinte.
Rugăciuni pentru pace

Vizita a fost prilej pentru a înălța rugăciuni pentru România și pentru pacea lumii.
„Am înălțat și o rugăciune pentru neamul românesc în graiul nostru străbun, cu speranța ca Dumnezeu să binecuvinteze neamul românesc și să aducă din nou pace peste toți, mai ales în Țara Sfântă, unde pelerinii români sunt așteptați din nou să se bucure de părtășia locurilor și a valorilor acestea biblice, a izvoarelor credinței, pe care le păstrăm aici”, a transmis Arhim. Teofil Anăstăsoaie.
„Pelerinii doresc să se roage și să se închine în deplină siguranță, ținând cont și de faptul că, în Orient, în aceste zile, se desfășoară negocieri pentru găsirea unei soluții de pace mult așteptată, pentru a putea relua viața normală, dar mai ales pentru revenirea pelerinilor la sfintele locuri.”
Adrese utile

Adresa Așezământului Românesc din Ierusalim este: Romanian Orthodox Patriarchate, 46 Shivtei Israel St., 95105 Jerusalem, Israel.
Patriarhia Română mai deține un așezământ la Ierihon și un schit la râul Iordan, care urmează să fie reconstruit, fiind ruinat în urma conflictului armat din 1967. Mai multe informații se găsesc la Jerusalem.ro.
Foto credit: Facebook / Biserica Ortodoxă Română Ierusalim