Conferinţă dedicată Sfântului Antim Ivireanul la Facultatea de Teologie din Bucureşti

Conferinţă FTOUB

La Facultatea de Teologie „Justinian Patriarhul” din București a avut loc miercuri, 16 noiembrie 2016, începând cu ora 18:00, conferinţa Sfântul Antim, fiu al Georgiei și Părinte al Țării Românești.

În deschiderea evenimentului a fost vizionat filmul, cu același nume, realizat de Televiziunea Trinitas a Patriarhiei Române.

În partea doua a întrunirii, comunicările au fost susţinute de părintele conferențiar Gheorghe Holbea și de părintele arhimandrit Mihail Stanciu de la mănăstirea bucureșteană Antim.

Referatele au fost urmate de discuţii.

dsc_5271


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…