În premieră, lucrarea „Cap de copil” a lui Constantin Brâncuși va fi expusă la Palatul Culturii din Iași

Lucrarea „Cap de copil” a lui Constantin Brâncuși va fi expusă la Palatul Culturii din Iași, alături de două obiecte personale ale sculptorului.

Expoziția se va desfășura în perioada 18 – 24 mai și are loc în cadrul manifestărilor dedicate „Anului Constantin Brâncuși”.

„Cap de copil” a fost finalizată în 1906 și turnată în bronz la Turnătoria Valsuani din Paris. Lucrarea face parte din patrimoniul Muzeului Național de Artă al României și reprezintă un moment de cotitură în creația lui Brâncuși, marcând orientarea sa spre esențializarea formei.

Sculptura impresionează prin delicatețea detaliului și prin abilitatea artistului de a surprinde, cu o sensibilitate aparte, expresia deopotrivă îndurerată și pătrunzătoare a chipului de copil.

„Pentru noi și pentru publicul nostru, prezența pentru prima dată la Iași a unei sculpturi realizate de Brâncuși este mai mult decât un eveniment, este un moment profund, istoric, în care celebrăm creația artistului care a așezat cultura poporului român în universalitate și o aducem aproape de comunitatea ieșeană”, a declarat agenției Agerpres, managerul Palatului Culturii – Complexul Muzeal Național „Moldova” Iași, Andrei Apreotesei.

Repere pentru Anul Brâncuși

Alături de „Cap de copil”, la Palatul Culturii vor fi expuse și două piese dintr-o colecție privată, care aruncă lumină asupra universului personal și profesional al lui Constantin Brâncuși.

„Este vorba de un fragment din cilindrul de bronz meșterit de Constantin Brâncuși pentru fixarea interiorului lucrării de marmură Pasărea în spațiu, de soclul său, precum și de scrisoarea de dragoste în original cu semnătura maestrului, adresată iubitei sale, Florence Meyer”, afirmă Andrei Apreotesei.

Anul 2026 marchează 150 de ani de la nașterea sculptorului Constantin Brâncuși, iar autoritățile au decretat acest an drept „Anul Național Constantin Brâncuși”.

În acest sens, pe plan național și internațional au avut loc evenimente dedicate marelui sculptor. Expoziția de la Berlin dedicată operelor lui Brâncuși este cea mai mare din Europa și este deschisă până pe 9 august.

Foto credit: Ministerul Național de Artă al României / Facebook


Știri recente