Botezul Domnului sărbătorit la Patriarhie | FOTO

Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a oficiat Liturghia Sf. Vasile cel Mare, Luni, 6 ianuarie 2020, în Catedrala Patriarhală istorică împreună cu Episcopii vicari patriarhali Varlaam Ploieșteanul și Ieronim Sinaitul.

După Sfânta Liturghie, soborul slujitor condus de Patriarhul României a mers în procesiune în fața Reședinței Patriarhale unde a oficiat Sfințirea cea Mare a apei (Slujba Aghesmei Mari).

Foto credit: Basilica.ro / Mircea Florescu


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…