Ai un minut? Atât îți ia să parcurgi 5 știri esențiale publicate ieri pe Basilica.ro.
Punct de vedere referitor la manifestările extremiste petrecute la Sf. Moaște ale Sf. Pr. Mărturisitor Ilie Lăcătușu
Având în vedere manifestările cu caracter legionar petrecute în apropierea Sfintelor Moaște ale Sfântului Preot Mărturisitor Ilie Lăcătușu, în ziua sa de prăznuire (22 iulie 2025), facem precizarea că Patriarhia Română se delimitează ferm de orice ideologie extremistă, totalitară.
Patriarhul Daniel a sfințit raclele în care vor fi așezate moaștele Sfinților Paisie și Cleopa de la Sihăstria
Preafericitul Părinte Patriarh Daniel a sfințit miercuri raclele în care vor fi așezate cinstitele moaște ale Sfinților Paisie și Cleopa de la Sihăstria.
Arhim. Clement Haralam, Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale, distins cu Crucea Patriarhală
Arhim. Clement Haralam, Mare Eclesiarh al Catedralei Patriarhale, a împlinit miercuri frumoasa vârstă de 70 de ani – o viață dedicată lui Hristos și slujirii semenilor prin rugăciune și liturghisire.
IPS Atanasie a binecuvântat noul magazin de colportaj al Arhiepiscopiei Marii Britanii și Irlandei de Nord
Înaltpreasfințitul Părinte Atanasie a sfințit marți noul magazin de colportaj bisericesc al Arhiepiscopiei Marii Britanii și Irlandei de Nord.
Moaștele Sfântului Constantin Brâncoveanu vor fi duse în pelerinaj la hramul unei parohii din Capitală
Moaștele Sfântului Constantin Brâncoveanu vor fi duse în pelerinaj la hramul Bisericii „Sf. Pantelimon” – Foișorul de Foc din Capitală, anunță parohia într-un comunicat de presă.






