FOTO: Episcopul Tulcii a oficiat slujba tunderii în monahism pentru trei viețuitoare ale Mănăstirii Celic-Dere

Episcopul Visarion al Tulcii a oficiat joi, 9 mai 2019, slujba tunderii în monahism pentru trei viețuitoare de la Mănăstirea Celic-Dere din nordul Dobrogei.

În aceeași zi, ierarhul a sfințit o troiță la Mănăstirea Celic-Dere, informează Episcopia Tulcii.

Mănăstirea Celic-Dere este situată în comuna Frecăței, județul Tulcea. Este unul dintre cele mai importante centre de spiritualitate dintre Dunăre și Marea Neagră. Numele ei provine de la pârâul Celic-Dere (în limba turcă celik dere „pârâiașul de oțel”).

Foto credit: Episcopia Tulcii


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…