Mitropolia Olteniei și Facultatea de Teologie din Craiova organizează, în perioada 7-11 iulie, Simpozionul Internațional „Dimensiunea Europeană a Sinodului I Ecumenic”. La eveniment va participa o delegație condusă de ES Dr. Johann Schneider, Episcop Evanghelic de Magdeburg.
Episcopul Johann Schneider s-a născut la Moșna, lângă Mediaș, și are un doctorat în Teologie de la Universitatea din Erlangen, Germania.
Este autorul lucrării Ecleziologia organică a mitropolitului Andrei Șaguna și fundamentele ei biblice, canonice și moderne, publicată la Editura Deisis, și Doctor Honoris Causa al Universității „Lucian Blaga” din Sibiu.

În acest an, creștinii aniversează 1700 de ani de la Primul Sinod Ecumenic, care s-a desfășurat în perioada 20 mai – 25 iulie 325, în orașul Niceea din provincia Bitinia (în prezent Iznik, Turcia), în timpul domniei Sf. Împărat Constantin cel Mare.
A fost convocat pentru a condamna erezia ariană și a avut ca rezultat adoptarea primei forme a Crezului Ortodox.
Sursa foto: Mitropolia Olteniei (deschidere articol)