Slujbă arhierească la parohia „Buna Vestire” din Slobozia

Duminică, 19 ianuarie 2014, la biserica din lemn – monument istoric din municipiul Slobozia, Sfânta Liturghie a fost oficiată de Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Preasfințitul Părinte Vincențiu, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, potrivit sf-esc.ro.

Răspunsurile la strană au fost date de un grup de elevi ai Seminarului Teologic Liceal Ortodox „Sfântul Ioan Gură de Aur” din Slobozia.

În cuvântul de învățătură Preasfinția Sa a tâlcuit pericopa Evanghelică a vindecării celor zece leproși, punând la inima credincioșilor îndemnul Sfântului Apostol Pavel, din Col. 3,17: „Orice ați face, cu cuvântul sau cu lucrul, toate să le faceți în numele Domnului Iisus și prin El să mulțumiți lui Dumnezeu – Tatăl”. I-a îndemnat pe credincioși să cultive virtutea recunoștinței, mulțumind lui Dumnezeu pentru purtarea Sa de grijă, având bucuria de a auzi și noi cuvintele pe care Mântuitorul Iisus Hristos le-a adresat samarineanului: „credința ta te-a mântuit”.

Cu această ocazie Preasfinția Sa a vizitat o expoziție tematică la Muzeul Național al Agriculturii.


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…