Sfânta Scriptură, cea mai căutată carte din oferta Editurilor Patriarhiei Române la Bookfest 2025

Sfânta Scriptură a rămas cea mai căutată carte din oferta Editurilor Patriarhiei Române la târgul de carte Bookfest 2025, desfășurat la Romexpo București, conform datelor oferite de Tipografia Cărților Bisericești.

Oferta de carte a Editurilor Patriarhiei Române a cuprins: cărți de cult, cărți de teologie, istorie și spiritualitate ortodoxă, scrieri biblice, scrieri patristice, manuale de teologie ortodoxă și dicționare, cărți pentru copii și cărți legate manual în piele.

Cele mai căutate cărți din categoria Carte de cult au fost în ordine: Acatistul Sfântul Cuvios Mărturisitor Arsenie de la Prislop; Carte de rugăciuni; Rânduiala Sfintei Împărtășiri; Paraclisul Maicii Domnului și Acatistul Sfântului Cuvios Gherasim din Chefalonia.

Cel mai căutat volum dintre cărțile de la categoria Teologie a fost Miracolul cunoașterii, Arhid. Adrian Sorin Mihalache, urmat de Despre rugăciunea inimii. Texte filocalice, maxime, cugetări; Părinții de ieri, Sfinții de azi; Sfințirea omului credincios, Mitropolitul Kallistos Ware; Catehismul creștinului dreptcredincios.

Viața Domnului Iisus Hristos (carte de colorat) a fost preferata copiilor și a părinților care au fost la Bookfest. Aceasta a fost urmată de: Ne jucăm și despre Dumnezeu aflăm; Simbolul de credință pe înțelesul copiilor; Sfinții împărați Constantin și Elena; Cărticica mea cu sfinți, doctori fără de arginți.

Pentru oferta de carte completă puteți accesa cartibisericesti.ro sau colportaj.ro.

Foto credit: Arhiva Basilica.ro


Știri recente