Sf. Cuv. Ioan Casian este ocrotitor spiritual pentru doi ierarhi români

Înaltpreasfinţitul Părinte Casian, Arhiepiscopul Dunării de Jos, şi Preasfinţitul Părinte Ioan Casian, Episcopul Ortodox Român al Canadei, îşi aniversează joi onomastica: Sf. Cuv. Ioan Casian este ocrotitorul spiritual al celor doi ierarhi.

Arhiepiscopul Casian s-a născut în 18 martie 1955, în comuna Lopătari, jud. Buzău, din părinţii Vasile şi Rada Crăciun, la botez primind numele Costică.

A urmat şcoala din localitatea natală, apoi Seminarul Teologic Chesarie Episcopul din Buzău (1970-1975), Institutul Teologic Universitar din Bucureşti (1976-1980), cu licenţă în Teologie (1980), studii de specializare la Universitatea II din Strasbourg – Franţa (1981-1984), unde a obţinut doctoratul în Teologie, cu teza: „Icoana şi frescele exterioare ale mănăstirilor moldovene – încercare de prezentare a raporturilor dintre ele”, echivalat la Institutul Teologic Universitar din Bucureşti, în anul 1986.

Între timp, a fost tuns în monahism la Mănăstirea Ciolanu cu numele Casian şi hirotonit ierodiacon (1980). Mai târziu, hirotonit ieromonah şi hirotesit protosinghel (1985), apoi arhimandrit (1987).

Tot în această perioadă a fost profesor la Seminarul Teologic din Buzău (1980-1981 şi 1984-1985), duhovnic şi asistent la Institutul Teologic Universitar din Sibiu (1985-1988). A fost promovat inspector patriarhal la Bucureşti (1988-1990), perioadă în care a coordonat învăţământul teologic din Patriarhia Română. Pentru scurtă vreme a fost slujitor la Mănăstirea Antim din Bucureşti.

La solicitarea Arhiepiscopului Antim Nica a fost ales arhiereu-vicar, cu titlul Gălăţeanul, la Episcopia Dunării de Jos (12 februarie 1990), câteva zile mai târziu fiind hirotonit şi instalat la Galaţi (18 februarie 1990).

În urma trecerii la cele veşnice a Arhiepiscopului Antim, a fost ales Episcop al Dunării de Jos (12 iulie 1994) şi instalat la Galaţi în 24 iulie 1994.

Între înfăptuirile sale amintim: redeschiderea Seminarului Teologic Sfântul Andrei din Galaţi, înfiinţarea Facultăţii de Teologie-Litere din cadrul Universităţii Dunărea de Jos, Galaţi, înfiinţarea unei şcoli postliceale de învăţători, redeschiderea unui însemnat număr de mănăstiri, restaurarea Catedralei eparhiale şi a unor biserici de mir, zidirea de noi biserici.

La data de 27 septembrie 2009, la iniţiativa Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, prin Hotărârea cu nr. 3621/2009 a Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române, Eparhia Dunării de Jos a fost ridicată la rang de Arhiepiscopie, iar Înaltpreasfinţitul Părinte Casian la demnitatea de Arhiepiscop (Tomosul patriarhal nr. 3621/10.09.2009).

Episcopul Ioan Casian s-a născut în data de 20 februarie 1969, în oraşul Comăneşti, judeţul Bacău. A urmat şcoala elementară şi liceul industrial, clasa matematică-fizică, în oraşul natal, între 1975-1983, respectiv 1983-1987.

În perioada 1989-1993 a fost student al Facultăţii de Teologie Andrei Şaguna din Sibiu, absolvind cu teza de licenţă în drept canonic Iconomia în Biserica Ortodoxă sub îndrumarea Prof. Dr. Ioan Floca.

Între 1993-1995 s-a aflat în Mănăstirea Sf. Ioan Botezătorul din Ierusalim. În acest timp a urmat cursuri de greacă veche, de franceză şi de iniţiere în tehnica picturii şi restaurării de icoane. În 1995, a fost tuns rasofor.

Între 1995-1998 a urmat cursurile Universităţii Pontificale Sf. Anselm de Canterbury (Roma) – Facultatea de Istorie şi Spiritualitate monastică şi Patristică şi Institutul Pontifical Oriental, Specialitatea Istorie, Artă şi limbi clasice (greaca şi latina veche).

În 24 iunie 2001 a fost hirotonit preot pe seama Mănăstirii Înălţarea Sfintei Cruci (Malvialle, Franţa). În data de 1 noiembrie 2001 a primit tunderea în monahism. A viețuit puțină vreme în Mănăstirea Sfântul Ioan Botezătorul din Maldon, Essex, Anglia.

Între anii 2002-2003 a fost preot paroh la Biserica Sfântul Iosif din Bordeaux. Din aprilie 2003 până în iunie 2006, preot paroh la parohia română Sfântul Ierarh Nicolae din New York (USA). În 2004 a fost ridicat în treapta de arhimandrit.

Arhimandritul Ioan Casian a fost propus pentru funcţia de Episcop-vicar de Înaltpreasfinţitul Părinte Nicolae, actualmente Mitropolitul Ortodox Român al celor Două Americi.

A fost ales în această funcție de Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române în ședinta din 2 martie 2006. În data de 2 iulie 2006 a fost hirotonit în Catedrala cu hramul Sfinţilor Împăraţi Constantin şi Elena din Chicago.

În ședința Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române din 28 octombrie 2016, Preasfinţitul Părinte Ioan Casian de Vicina a fost ales Episcop Ortodox Român al Canadei. Ceremonia de întronizare a avut loc duminică, 7 mai 2017, în Biserica Sfântul Gheorghe din Saint Hubert, Montreal, Canada.

Foto Credit: Basilica.ro

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns


Știri recente

Săptămâna în imagini: 17 – 23 februarie

Fotografii cu momente din viața spirituală ortodoxă surprinse prin lentilele fotografilor profesioniști sau amatori în perioada 17 -23 februarie 2020. Urmăriți-ne pe Twitter: @AgentiaBasilica Ai fotografii pentru Săptămâna în imagini? Dacă aveți fotografii care surprind…