PS Visarion: În această perioadă a Postului Mare să sporim în săvârșirea faptei celei bune

În Duminica a doua din Post, a Sfântului Grigorie Palama, Preasfințitul Părinte Visarion a săvârșit Sfânta Liturghie în Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Măcin.

În cuvântul rostit în data de 12 martie 2017, Episcopul Tulcii a vorbit credincioșilor despre credința lucrătoare prin iubire. De asemenea, ierarhul i-a îndemnat pe cei prezenți ca în această perioadă a postului să sporească în săvârșirea faptei celei bune și mântuitoare.

_____________

În aceeași zi, ierarhul a oficiat o vizită pastorală la parohia Horia. În cadrul vizitei, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură.


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…