Protopopiatul Vișeu a aniversat 30 de ani de la reactivare

Protopopiatul Vișeu a aniversat marți 30 de ani de la reactivare și 555 de ani de la atestarea primului protoiereu care a activat în zonă.

Episcopul Iustin al Maramureșului și Sătmarului împreună cu Arhiereul vicar Timotei Sătmăreanul au participat la slujba de Te Deum oficiată în Biserica „Sfântul Nicolae” din Vișeul de Sus.

„În Protopopiatul istoric Vişeu este astăzi o sărbătoare importantă. Şi anume, este o aniversare. O aniversare întreită, deoarece sunt 555 de ani de când, pentru prima dată s-a pomenit de numele de protopop şi protopopiat în această parte a Maramureşului, ca şi activitate de coordonare pastorală şi liturgică, nu administrativă, dar sunt menţionate aceste nume”, a subliniat PS Iustin în cuvântul rostit.

În cadrul evenimentului fost lansată monografia protopopiatului intitulată „Vișeu 555 – Istoria unui vechi protopopiat (1468 – 2023)” și a fost citit un act aniversar.

PS Iustin a oferit părintelui protopop Mihai Chira și părintelui Grigore Andreica, protopop în perioada 1994-2013, Ordinul „ Justinian Arhiepiscopul”, iar Protoieriei i-a fost conferită Medalia „Justinian Arhiepiscopul”.

Foto credit: Episcopia Maramureșului și Sătmarului


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…