Patriarhul Ioan al X-lea aniversează 7 ani de când se află la conducerea Bisericii Antiohiei

Preafericitul Părinte Ioan al X-lea al Antiohiei aniversează luni 7 ani de când se află la conducerea Bisericii Antiohiei.

Profil biografic

Actualul Patriarh al Antiohiei s-a născut în localitatea siriană Latakia în anul 1955. El a fost hirotonit diacon în 1979 şi apoi preot în 1983 în Arhiepiscopia de Latakia.

Din 1981 a predat cursuri de liturgică la Institutul de Teologie Sf. Ioan Damaschinul.

În 24 ianuarie 1995 a fost hirotonit Episcop-vicar de Al-Hosn. În 17 iunie 2008 a fost ales Mitropolit al Europei Centrale şi Meridionale.

El a fost întronizat de Patriarhul Ignatie al IV-lea al Antiohiei. Titulatura sa a suferit modificări în 19 august 2010 când a fost numit Mitropolitul Europei.

În 17 decembrie 2012 a fost ales Patriarh al Antiohiei şi întronizat oficial în 10 februarie 2013.

Foto credit: Basilica.ro

Comentarii Facebook

Lasă un răspuns


Știri recente

Martie, Luna pentru Viață la Iași: Program

Martie 2020 va fi Luna „Pentru viață. Pentru părinți, pentru copii”, anunță România pentru Viață. Peste 900 de localități din România și Republica Moldova vor avea manifestări dedicate acestei cauze, iar punctul culminant va fi…