Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian a oficiat duminică Sfânta Liturghie într-o biserică monument istoric din Focșani: Biserica „Nașterea Maicii Domnului” a Parohiei Săpunaru.
Ierarhului i s-au alăturat în slujire Părintele Aurel Boțan, protopop al Protoieriei Focșani I, preotul pensionar Alexandru Capră, parohul Mircea Gavrilă și Părintele Daniel Lemnaru-Argatu de la Parohia Slobozia Ciorăști.

În cuvântul de învățătură, Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei a vorbit despre puterea credinței în viața creștinului.
În cadrul Sfintei Liturghii, ierarhul l-a hirotonit diacon pe teologul Paul-Constantin Avram, lucrător de la Centrul Eparhial. Acesta va sluji la Catedrala Voievodală „Adormirea Maicii Domnului” din Buzău.

Răspunsurile la strană au fost date de Corul Psaltic Misionar „Sfântul Roman Melodul” al Arhiepiscopiei Buzăului și Vrancei.

Biserica „Nașterea Maicii Domnului – Săpunaru” din Focșani a fost construită în anul 1783 de Dinu Săpunaru, Ioniță Margoș și Ioniță Blănaru.
Foto credit: Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei





