Pr. Agapie Corbu, starețul Schitului „Buna Vestire” din Almaș, va susține pe parcursul semestrului I din anul universitar 2023-2024 un curs de spiritualitate siriacă, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Ilarion V. Felea” din Arad.
Cursul a debutat marți în Aula Facultății de Teologie și a reunit profesori de teologie, traducători, filologi, studenți de la cele trei nivele de studiu (licență, master și doctorat), precum și credincioși doritori să ia contact cu părinții sirieni.
Starețul Schitului „Buna Vestire” este unul dintre cei mai avizați traducători ai scrierilor Sfântului Isaac, un cunoscător a limbii și spiritualității siriace, dar și un teolog în linia tradiției neopatristice.
„În prima parte a cursului părintele Agapie își propune să ofere cursanților o inițiere în citirea Sfântului Isaac, mai precis, o explicație a terminologiei sale ascetice ceea ce va permite cititorului o mai mare apropiere de scrierile Cuviosului Isaac Sirul, dar și o pătrundere și o înțelegere a acestora”, menționează pe site-ul eparhiei protos. lect. dr. Nicolae M. Tang, profesor de Patrologie și Istorie bisericească.
Cursul este deschis tuturor doritorilor de cunoaștere duhovnicească și teologică.
Foto credit: Arhiepiscopia Aradului







