Cum a fost sărbătorită Boboteaza la Călăraşi

Episcopul Vincenţiu al Sloboziei şi Călăraşilor a oficiat în ziua Bobotezei slujba de sfinţire cea mare a apei la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Volna din Călărași.

După slujbă, a avut loc o procesiune în timpul căreia ierarhul şi credincioşii au pornit până pe malul Dunării, în Parcul Central al municipiului Călărași.

Episcopul Vincenţiu i-a binecuvântat pe cei prezenţi cu agheasmă mare, după care a aruncat în apă o cruce care a fost recuperată de un tânăr, potrivit informaţiilor publicate pe site-ul oficial al Eparhiei.

În dimineaţa aceleiaşi zile, Părintele Episcop a oficiat Sfânta Liturghie în acelaşi lăcaş de cult unde a sfinţit Apa cea Mare.

Foto Credit: Episcopia Sloboziei şi Călăraşilor


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…