Conferința dedicată limbii semnelor române a avut loc în Suceava

Conferința „Simfonia semnelor. Pledoarie pentru limba semnelor române”, susținută de Adriana Săftoiu, specialist în comunicare, a avut loc marți în Suceava.

Programul manifestării a cuprins prezentarea cărții „Simfonia semnelor”, dezbateri cu profesori pentru elevi cu deficiențe de auz, sesiune de întrebări și răspunsuri pentru copii și tineri cu deficiențe de auz.

Au participat numeroși profesori, preoți, specialiști în domeniul asistenței sociale și membri ai unor organizații nonguvernamentale care derulează activități cu copii și tineri cu deficiență de auz din județul Suceava.

Adriana Săftoiu a fost distinsă de Arhiepiscopul Calinic al Sucevei și Rădăuților cu Ordinul „Mușatinii”.

Evenimentul a fost organizat de Inspectoratul Școlar Județean Suceava, în parteneriat cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, prin Sectorul Cultural și Sectorul Media și comunicare ale Centrului Eparhial, Societatea Femeilor Ortodoxe „Maria de Mangop” și Teatrul Municipal „Matei Vișniec”.

Mai multe detalii legate de eveniment, le puteți afla aici.

Foto credit: Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților


Știri recente