Catedrala Arhiepiscopală „Înălțarea Domnului” din Buzău și-a serbat joi hramul. Cu această ocazie au fost premiate parohiile câștigătoare la etapa eparhială a Concursului Național Catehetic.
Concursul a reunit 58 de grupuri catehetice din diferite parohii buzoiene și vrâncene, dintre care 21 s-au calificat la etapa eparhială. Au fost acordate trei premii și trei mențiuni.
Sfânta Liturghie de hram a fost oficiată de Arhiepiscopul Ciprian al Buzăului și Vrancei, împreună cu un sobor de preoți și diaconi.
În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa l-a hirotonit ierodiacon pe monahul Anastasie Iancu, călugăr la mănăstirea buzoiană Ciolanu și inspector eparhial la Sectorul Învățământ și activități cu tineretul.
Arhiepiscopul Ciprian a explicat că opera de răscumpărare sau de mântuire a neamului omenesc din robia păcatului și a morții, împlinită de Fiul și Cuvântul lui Dumnezeu prin Întrupare, Jertfa de pe Crucea Golgotei și Înviere, a fost desăvârșită prin Înălțarea Sa cu trupul la cer, întru slavă, și șederea de-a dreapta Tatălui.
Înaltpreasfințitul Părinte Ciprian a arătat că Hristos Domnul S-a înălțat la ceruri nu pentru a Se îndepărta de lume, ci pentru a rămâne, în chip nevăzut și tainic, pururea cu noi, fiind prezent în Biserică prin lucrarea Duhului Sfânt.
La finalul slujbei a fost oficiat un parastas pentru eroii neamului.
Sursă foto: Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei






