Arhiepiscopia Iașilor a organizat un pelerinaj pe colinele orașului, cu opriri la mănăstiri

Sectorul de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor a organizat sâmbătă prima ediție a pelerinajului pedestru „La pas pe colinele sfinte ale Iașului”. Pelerinii au străbătut pe jos colinele pe care este așezat orașul Iași și s-au rugat în mai multe biserici de pe traseu.

Pelerinajul a început în poiana Mănăstirii Bucium, unde pelerinii au participat la Sfânta Liturghie, după care au pornit în pas de rugăciune pe traseul mănăstirilor Bucium – Piatra Sfântă – Bârnova – Hlincea – Cetățuia.

Pelerinii și-au propus să rostească pe tot parcursul acestui traseu Rugăciunea lui Iisus: „Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieşte-mă pe mine, păcătosul!” La fiecare popas făcut pe traseu, a fost citită câte o catismă din Psaltire.

Scopul acțiunii a fost de a face o mărturisire de credință și a-L cunoaște mai bine pe Dumnezeu, au transmis organizatorii.

La pelerinaj a participat și Arhim. Nicodim Petre, consilier la Sectorul de misiune, statistică și prognoză pastorală al Arhiepiscopiei Iașilor.

Traseul a avut o lungime de aproximativ 19 kilometri.

Foto credit: Doxologia.ro

Urmărește-ne pe Telegram: t.me/basilicanews


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…