Arhiepiscopia Aradului a oferit ajutoare sociale de peste 1,4 milioane de euro în 2024

Arhiepiscopia Aradului a oferit, în decursul anului 2024, ajutoare sociale în valoare de aproximativ 1,4 milioane de euro (7.171.643,71 Lei).

Suma reiese din raportul Adunării Eparhiale, desfășurate sâmbătă în sala de festivități a Centrului Eparhial Arad, și însumează totalitatea cheltuielilor Sectorului Social al arhiepiscopiei.

Astfel, la suma totală au fost luate în calcul ajutoarele financiare oferite, cantina socială, colectele, programele și proiectele susținute periodic de Arhiepiscopia Aradului, precum și organizarea taberei de tineret.

Ajutoarele financiare oferite de Centrul eparhial şi parohii au însumat aproximativ 45.200 de Euro, iar ajutoarele materiale au fost în valoare estimativă de 773.600 Euro.

În cadrul Adunării Eparhiale au fost prezentate aspecte referitoare la activitățile care vor fi organizate cu ocazia Anului omagial al centenarului Patriarhiei Române și Anului comemorativ al duhovnicilor și mărturisitorilor ortodocși români din secolul al XX-lea, în Patriarhia Română.

De asemenea, s-a discutat despre proclamarea canonizării Sfântului Preot Mucenic Ilarion Felea, care va avea loc în data de 5 octombrie la Catedrala Arhiepiscopală din Arad.

Raportul integral al Adunării Eparhiale a Arhiepiscopiei Aradului poate fi lecturat aici.

Foto credit: Arhiepiscopia Aradului


Știri recente