Crucea de Bobotează aruncată în Dunăre de PS Vincențiu a fost recuperată de un tânăr

În ziua Botezului Domnului nostru Iisus Hristos, Episcopul Vincențiu a oficiat Sfânta Liturghie la Biserica „Sfinții Împărați Constantin și Elena” – Volna din Călărași.

După Sfânta Liturghie, ierarhul a oficiat slujba de sfințire cea mare a apei.

În continuare, Părintele Episcop împreună cu clericii și credincioșii au pornit în procesiune până pe malul Dunării, în Parcul Central al municipiului Călărași.

Acolo, Episcopul a binecuvântat cu Aghiasmă Mare credincioșii prezenți și a aruncat în apă crucea care a fost adusă la mal de unul dintre tinerii care au înotat să o recupereze.

Foto credit: Episcopia Sloboziei și Călărașilor


Știri recente

Ziua Iei a fost sărbătorită la Galați

Ziua Internațională a Iei a fost celebrată, duminică, în Galați, printr-un eveniment numit „La pas, în ie, pe Domnească”.  Printre organizatorii sărbătorii s-au numărat: Muzeul Istoriei, Culturii şi Spiritualităţii Creştine de la Dunărea de Jos,…