Premierea participanților la Concursul Național Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naștere și 20 de ani de la trecerea la cele veșnice, etapa mitropolitană

Premierea participanților la Concursul Național Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naștere și 20 de ani de la trecerea la cele veșnice, etapa mitropolitană, se va desfășura, cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, la Catedrala Mitropolitană Sfântul Spiridon Nou, în Duminica Ortodoxiei, 24 martie 2013, după Sfânta Liturghie.

Totodată, Patriarhul României l-a delegat pe Preasfințitul Varlaam Ploieșteanul, Episcop-vicar patriarhal, să oficieze premierea participanților la această etapă a Concursului, după cum informează Sectorul învățământ și activități cu tineretul al Arhiepiscopiei Bucureștilor.

De asemenea, în ziua premierii, la Sfânta Liturghie, vor sluji, în sobor, alături de Preasfințitul Varlaam Ploieșteanul, profesorii clerici care i-au pregătit pe elevii și studenții participanți la Concurs.

Conform conceptului Concursului, pct. 6.2.4, premierea participanților se va face în perioada 15-25 martie 2012, într-una din duminicile din această perioadă,(…). Premiile constau în cărți de teologie dogmatică ale Părintelui Dumitru Stăniloae. Premierea o va face mitropolitul la Sfânta Liturghie, în prezența credincioșilor și a profesorilor care i-au pregătit pe elevii și studenții câștigători.

Rezultatele la nivelul Mitropoliei Munteniei și Dobrogei a Concursului National Părintele Dumitru Stăniloae – 110 ani de la naștere si 20 de ani de la trecerea la cele veșnice (4 martie 2013):

– nivelul universitar

1. APINTILIESEI CIPRIAN-COSTIN de la Facultatea „Justinian Patriarhul” – Universitatea București (Anul I – Master), Arhiepiscopia Bucureștilor, PREMIUL: I

2. Ierod. ATANASIE (Andrei) PAUC de la Facultatea „Sf. Ap. Andrei” – Universitatea Ovidius Constanța (Anul IV), Arhiepiscopia Tomisului, PREMIUL: II

3. TEODORESCU RADU-AUREL de la Facultatea de Teologie Ortodoxă și Științele Educației – Universitatea Valahia (Anul III), Arhiepiscopia Târgoviștei, PREMUL: III

4. CUCU GHE. GEORGE OVIDIU de la Facultatea „Sf. Mc. Filoteia” – Universitatea Pitești (Anul III), Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, PREMIUL: Mențiune

5. ENE RALUCA CRISTINA de la Facultatea de Litere și Teologie – Universitatea Dunărea de Jos Galați (Anul III – T. asistență socială), Arhiepiscopia Dunării de Jos, PREMIUL: Diplomă de participare

– nivelul preuniversitar

1. VLAICU EUSEBIU DAMIAN de la Seminarul Neagoe Vodă Basarab (Clasa XI), Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, PREMIUL: I

2. BADILĂ ANDREI ALEXANDRU de la Seminarul Sfântul Cuvios Dionisie Exiguul (Clasa XII A), Arhiepiscopia Tomisului, PREMIUL: II

3. DUMITRICĂ DANIEL de la Seminarul Episcopul Chesarie (Clasa XII B), Arhiepiscopia Buzăului și Vrancei, PREMIUL: II

4. NEDELCU ANDREEA-ALEXANDRA de la Seminarul Sfânta Filofteia (Clasa XI A), Arhiepiscopia Bucureștilor, PREMIUL: III

5. TOADER T. CĂTĂLIN FLORIN de la Seminarul „Sf. Ioan Gură de Aur” (Clasa X), Episcopia Sloboziei și Călărașilor, PREMIUL: III

6. DINICĂ CORNEL de la Seminarul „Teoctist Patriarhul” (Clasa XI), Episcopia Giurgiului, PREMIUL: Mențiune

7. BÎRSAN IONUȚ de la Seminarul „Sf. Ap. Andrei” (Clasa XII), Arhiepiscopia Dunării de Jos, PREMIUL: Diplomă de participare

8. IORDACHE ANDREI de la Seminarul „Sf. Ioan Gură de Aur” (Clasa XI), Arhiepiscopia Târgoviștei, PREMIUL: Diplomă de participare

9. IVANOV MINA de la Seminarul „Sf. Ioan Casian” (Clasa X), Episcopia Tulcii, PREMIUL: Diplomă de participare

Etapa mitropolitană a Concursului a fost organizată de Sectorul învățământ și activități cu tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Bucureștilor cu Înalta binecuvântare a Preafericitului Părinte Patriarh DANIEL.

Comentarii Facebook


Știri recente