Noul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane va fi ales de catre Colegiul Electoral Bisericesc

Noul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane va fi ales in aceasta dupa amiaza de catre Colegiul Electoral Bisericesc, dintre cei trei candidati desemnati de Sf Sinod: IPS Daniel – Mitropolitul Moldovei si Bucovinei si Loctiitor de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, IPS Bartolomeu – Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului si PS Ioan – Episcopul Covasnei si Harghitei. La orele 16.30, la Catedrala patriarhala din Bucuresti va fi oficiata slujba de Te-Deum, iar de la orele 17.00 va avea loc sedinta Colegiului Electoral Bisericesc pentru alegerea noului Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane. Rezultatul alegerii va fi cunoscut in jurul orelor 19.00. Mai multe amanunte in acest sens am aflat de la parintele consilier Constantin Stoica, purtator de cuvant al Patriarhiei Romane: ‘La ora 16.30, in Catedrala patriarhala va fi oficiata slujba de Te-Deum inaintea inceperea sedintei Colegiului Electoral Bisericesc in vederea alegerii noului Patriarh la Bisericii Ortodoxe Romane. Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, care s-a intrunit in aceasta dimineata, in sedinta extraordinara, la resedinta patriarhala din capitala, a desemnat candidatii pentru demnitatea de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane: IPS Daniel – Mitropolitul Moldovei si Bucovinei si Loctiitor de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, IPS Bartolomeu – Mitropolit al Clujului, Albei, Crisanei si Maramuresului si PS Ioan – Episcopul Covasnei si Harghitei. Colegiul Electoral Bisericesc se va intruni la Palatul Patriarhiei, probabil sub presedintia IPS Mitropolit Nicolae al Banatului, Mitropolitul cel mai vechi in arhierie, care a avut si presedintia sedintei Sf. Sinod pentru desemnarea candidatilor. IPS Sa va avea in stanga si in dreapta IPS Sale trei barbati de incredere, cate unul desemnat de fiecare candidat la postul de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, iar in continuare membrii Colegiului Electoral Bisericesc, care sunt in numar de 169, vor alege prin vot secret pe viitorul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, fiind declarat acela care va obtine majoritatea, adica jumatate + 1 din numarul voturilor valabil exprimate. In eventualitatea in care dupa primul tur de scrutin nici unul nu intruneste majoritatea, se organizeaza un al doilea tur de scrutin, la care participa primii doi clasati. In cursul serii, Sf. Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane se va reuni in sedinta plenara in vederea validarii alegerii noului Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane’.

Membrii Colegiului Electoral Bisericesc

Membrii Adunarii Nationale Bisericesti

Membrii Sfantului Sinod:

IPS Daniel, Mitropolitul Moldovei si Bucovinei si Loctiitor de Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane

IPS Laurentiu, Mitropolitul Ardealului

IPS Bartolomeu, Mitropolitul Clujului, Albei, Crisanei si Marmuresului

IPS Teofan, Mitropolitul Olteniei

IPS Nicolae, Mitropolitul Banatului

IPS Petru, Mitropolitul Basarabiei

IPS Serafim, Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Romane a Germaniei, Europei Centrale si de Nord

IPS Iosif, Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale

IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului

IPS Nifon, Arhiepiscopul Targovistei

IPS Pimen, Arhiepiscopul Sucevei si Radautilor

IPS Andrei, Arhiepiscopul Alba Iuliei

IPS Nicolae, Arhiepiscopul Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane in America si Canada

PS Gherasim, Episcopul Ramnicului

PS Epifanie, Episcopul Buzaului si Vrancei

PS Calinic, Episcopul Argesului si Muscelului

PS Casian, Episcopul Dunarii de Jos

PS Timotei, Episcopul Aradului, Ienopolei si Halmagiului

PS Lucian, Episcopul Caransebesului

PS Sofronie, Episcopul Oradiei, Bihorului si Salajului

PS Justinian, Episcopul Maramuresului si Satmarului

PS Nicodim, Episcopul Severinului si Strehaiei

PS Damaschin, Episcopul Sloboziei si Calarasilor

PS Ioan, Episcopul Covasnei si Harghitei

PS Galaction, Episcopul Alexandriei si Teleormanului

PS Ambrozie, Episcopul Giurgiului

PS Daniil, Episcop Loctiitor (administrator) al Episcopiei Daciei Felix (Serbia)

PS Siluan, Episcopul Episcopiei Ortodoxe Romane din Ungaria

PS Vincentiu Ploiesteanul, Episcop-Vicar Patriarhal

PS Ciprian Campineanul, Episcop-Vicar Patriarhal

PS Sebastian Ilfoveanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor

PS Varsanufie Prahoveanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Bucurestilor

PS Calinic Botosaneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iasilor

PS Visarion Rasinareanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sibiului

PS Irineu Bistriteanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Clujului

PS Vasile Somesanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Clujului

PS Gurie Gorjanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Craiova

PS Paisie Lugojanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Timisoarei

PS Sofian Brasoveanul, Episcop-Vicar al Mitropoliei Ortodoxe Romane a Germaniei, Europei Centrale si de Nord

PS Siluan Marsilianul, Episcop-Vicar al Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale

PS Marc Nemteanul, Episcop-Vicar al Mitropoliei Ortodoxe Romane a Europei Occidentale si Meridionale

PS Ioan Casian de Vicina, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Romane in America si Canada

PS Irineu Slatineanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Ramnicului

PS Ioachim Bacauanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Romanului

PS Corneliu Barladeanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Husilor

PS Petroniu Salajanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Oradiei, Bihorului si Salajului

PS Iustin Sigheteanul, Arhiereu-Vicar al Episcopiei Maramuresului si Satmarului

Membrii delegati ai eparhiilor (1 cleric si 2 mireni)

Arhiepiscopia Bucurestilor:

P.C. Dumitru Popescu

Constantin Balaceanu Stolnici

Ilie Badescu

Arhiepiscopia Iasilor:

P.C. Ioan Mihoc

Viorel Roman

Catalin Mugurel Flutur

Arhiepiscopia Sibiului:

P.C. Constantin Voicu

Corneliu Ioan Bucur

Constantin Catrina

Arhiepiscopia Vadului, Feleacului si Clujului

P.C. Ioan Dambu

Constantin Asavoaie

Gheorghe Benea

Arhiepiscopia Craiovei

P.C. Ion Radut

Tudor Nedelcea

Viorel Voia

Arhiepiscopia Timisoarei

P.C. Ionel Popescu

Ion Savu

Dumitru Tomoni

Arhiepiscopia Tomisului

P.C. Andrei Salomia

Gheorghe Martin

Dorel Onaca

Arhiepiscopia Targovistei

P.C. Gheorghe Tomescu

Ivan Vasile Ivanoff

Gheorghe Ionita

Arhiepiscopia Sucevei si Radutilor

P.C. Aurel Goras

Vasile Lupu

Dumitru Teodorescu

Arhiepiscopia Alba Iuliei

P.C. Gheorghe Nicolae Sincan

Ion Dumitrel

Nicolae Baciut

Episcopia Ramnicului

P.C. Constantin Matei

Dumitru Steflea

Constantin Cimpoaca

Episcopia Romanului

P.C. Vasile Ghinita-Serban

Vasile Ursache

Mihai Andone

Episcopia Buzaului si Vrancei

P.C. Stefan Visan

Grigore Costica

Enache Mandrescu

Episcopia Argesului si Muscelului

P.C. Nicolae Branzea

Constantin Nicolescu

Radu Stancu

Episcopia Husilor

P.C. Isidor Melinte

Gheorghe Hoha

Mihai Mocanu

Episcopia Dunarii de Jos

P.C. Costel Bulgaru

Ionel Candea

Emil Mina Rosu

Episcopia Aradului, Ienopolei si Halmagiului

P.C. Alexandru Hotaran

Sergiu-Ioan Cociu

Sorin Costina

Episcopia Caransebesului

P.C. Ion Varan

Sorin Frunzaverde

Gheorghe Borcean

Episcopia Oradiei, Bihorului si Salajului

P.C. Vasile Bota

Teodor Maghiar

Cornel Popa

Episcopia Maramuresului si Satmarului

P.C. Ioan Socolan

Mircea Letiu

Nicolae Bud

Episcopia Severinului si Strehaiei

P.C. Mihai Zorila

Vasile Garu

Constantin Cerbulescu

Episcopia Sloboziei si Calarasilor

P.C. Stelian Baducu

Constantin Tudor

Petre Marian Milut

Episcopia Covasnei si Harghitei

P.C. Florin Tohaneanu

Nicolae Niga

Petru Porumboiu

Episcopia Alexandriei si Teleormanului

P.C. Marian Ciulei

Nicolae Noica

Victor Dragusin

Episcopia Giurgiului

P.C. Nedelea Caramizaru

Lucian Iliescu

Victor Boiangiu

Episcopia Tulcii

P.C. Nicolae Ionita

Trifon Belacurencu

Victor Tarhon

Membrii Adunarii Eparhiale a Arhiepiscopiei Bucurestilor

Membri clerici

Pr. Dumitru Pintea

Pr. Dumitru Radu

Pr. Daniel Oanca

Pr. Stefan Buchiu

Pr. Constantin Badulescu

Pr. Sorin Sintion

Pr. Laurentiu Verss

Pr. Florin Botarca

Pr. Vali Neagu

Membri mireni

Petre Badea

Alexandru Oproiu

Mihai Teodorescu

George Stan

Gheorghe Grigore

Valentin Delcea

Silviu Gheorghe Constantin

Dumitru Budescu

Liviu Luca

Marian Fatu

Francu Udrea

Gheorghe Petrache

George State

Ion Stoian Albulescu

Gheorghe Goiciu

Ovidiu Arghiroiu

Aurel Udor

Ion Maxim

Membrii de drept ai Adunarii Nationale Bisericesti

Decani ai Facultatilor de Teologie Ortodoxa

Pr. Vasile Raduca, prodecan – Bucuresti

Pr. Viorel Sava, decan – Iasi

Pr. Dorin Oancea, decan – Sibiu

Pr. Ioan Chirila, decan – Cluj Napoca

Pr. Gheorghe Zamfir, secretar stiintific – Craiova

Pr. Constantin Rus, decan – Timisoara

Directori ai Seminariilor Teologice Liceale

Pr. Mihai Aurel, Seminarul Teologic din Bucuresti

Pr. Grigore Diaconu, Seminarul Teologic din Botosani

Pr. Vasile Stan, Seminarul Teologic din Fagaras

Pr. Mariu Nichita, Seminarul Teologic din Baia Mare

Pr. Constantin Popescu, Seminarul Teologic din Craiova

Pr. Rusalim Isac, Seminarul Teologic din Caransebes.

Comentarii Facebook


Știri recente