Laureații Concursului Național de Creație Literară „Anul jubiliar al Sfintei Scripturi și al Sfintei Liturghii”

Concursul Național de Creație Literară „Anul jubiliar al Sfintei Scripturi și al Sfintei Liturghii”, desfășurat în perioada 11 aprilie – 1 noiembrie 2008, și-a desemnat câștigătorii. Decernarea premiilor a avut loc în prezența Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, în Sala Aula Magna „Teoctist Patriarhul” din Palatul Patriarhiei, sâmbătă, 1 noiembrie 2008. Au fost oferite aproape 30 de premii pentru cele trei categorii: Învățământ religios, Învățământ teologic preuniversitar și Învățământ teologic universitar.

ÎNVĂȚĂMNT RELIGIOS -CICLUL PRIMAR, secțiunea compunere:

– premiul I: Andrei Bute din Arad, clasa a IV-a, cu lucrarea „Sfânta Liturghie văzută cu ochi de copil”;

– premiul al II-lea: Teodora Burlică, clasa a III-a, Suceava, cu lucrarea „Să-L descoperim pe Dumnezeu”;

– premiul al III -lea: Mihai Huială, clasa a IV-a – Botoșani, cu lucrarea „Dumnezeiasca slujbă”;

CICLUL PRIMAR, secțiunea poezie religioasă:

– premiul I: Lorena-Bianca Borodi, clasa a III-a -Maramureș, cu poezia „Biblia”;

– premiul al II-lea: Anastasia Stoica, clasa a IV-a, Arad, cu poezia „Cu sufletul curat”;

– premiul al III-lea: Elisa Ioana Cornoiu, clasa a IV-a -București, cu poezia „Carte Sfântă”;

CICLUL GIMNAZIAL, eseu liber:

– premiul I: Ioana Enache, clasa a VIII-a, Buzău, cu lucrarea „Țara promisă”

– premiul al II-lea: Mihaela Cristina Beju, clasa a VIII-a -Sibiu, cu eseul „Epistolă către tinerii de azi”;

– premiul al III-lea: Anastasia Simona Ceredeev, clasa a V-a – Suceava, cu eseul „Părinte Sfânt și Bun”;

CICLUL GIMNAZIAL, poezie religioasă:

– premiul I: Maria Velcsov, clasa a VIII-a -Timiș, cu poezia „Cu o Liturghie mai aproape de iubire”;

– premiul al II-lea: Camelia Ghiță, clasa a VIII-a – Giurgiu, cu poezia „Povață sfântă”;

– premiul al III-lea; Georgiana Manuela Dumitru, clasa a VI-a – Giurgiu, cu poezia „O comoară cerească”;

CICLUL LICEAL, poezie religioasă:

– premiul I: Mihăiță Stroe, clasa a XI-a – Seminarul Teologic „Chesarie Episcopul” – Buzău, cu poezia „Carte și Cuvânt”;

– premiul al II-lea: Emanuel Florentin Cărbunaru, clasa a X-a, Seminarul Teologic Buzău, cu poezia „Rugăciunea”;

– premiul al III-lea: Georgiana Adelina Ilie, clasa a X-a – Prahova, cu poezia „Visul”;

CICLUL LICEAL, secțiunea eseu liber:

– premiul I: Ioana Budai, clasa a X-a – Târgu Mureș, cu lucrarea „Lumină din Lumină, lumină în lumină, dor de lumină”;

– premiul al II-lea: Loga-Cella Cristescu, clasa a XI-a – Caransebeș, cu eseul „Uvertură la o simfonie în Hristos”;

– premiul al III-lea: Anca-Maria Pănoiu, clasa a XI-a -Prahova, cu eseul „Despre golurile și preaplinul sufletului la 17 ani”;

ÎNVĂȚĂMNT TEOLOGIC PREUNIVERSITAR, secțiunea articol:

– premiul I: Cătălin Mandă, clasa a XI-a – Seminarul Teologic din Craiova, cu lucrarea „Sfânta Scriptură, oglinda Cerului”;

– premiul al II-lea, Botiș Adrian Dan, clasa a XII-a, Seminarul Teologic Zalău, cu articolul „O amintire teologică despre întâlnirea cu cerul”;

– premiul al III-lea: Cristina Nicoleta Florea, clasa a XII-a -Seminarul Teologic „Sf. Cuv. Parascheva” – Agapia, cu articolul „Sfânta Scriptură – mijloc de desăvârșire spirituală”.

– mențiunea I: Alexandru Daniel Rotariu, clasa a XII-a, Seminarul Teologic București, cu articolul „Fericirile – clopote dumnezeiești (caracterul normativ al Sfintei Scripturi)”;

– mențiunea a II-a: Ovidiu Gheorghe Murari, clasa a XII-a, Seminarul Teologic din Arad, cu articolul „320 de ani de la tipărirea Bibliei de la București”;

ÎNVĂȚĂMNT TEOLOGIC UNIVERSITAR, secțiunea studiu:

– premiul I: Alexandru Chituță, anul al II-lea, Facultatea de Teologie din Sibiu, cu lucrarea „Sfânta Scriptură și Sfânta Liturghie – Împărăția lui Dumnezeu venind întru putere”;

– premiul al II-lea: Cosmin Săvulescu, anul al II-lea, Facultatea de Teologie Craiova, cu studiul „Sfânta Liturghie sau amintirea viitorului. Considerații asupra dimensiunii anamnetice a Liturghiei ortodoxe”;

– premiul al III-lea: Claudia Nazare, anul I, Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae” din Iași, cu studiul „Sfânta Scriptură și Sfânta Liturghie -dar din dragostea lui Dumnezeu și realitate materială a vieții celei veșnice”;

– mențiunea I: Marcu Alexandru Magheru, anul al III-lea, Facultatea de Teologie din Sibiu, cu lucrarea „Triada Biserică – Liturghie – Scriptură”;

– mențiunea a II-a: Onița Buredeț, anul al III-lea, Facultatea de Teologie din Cluj-Napoca, cu lucrarea „Psalmii și valențele lor dialogice în raportul dintre om și Dumnezeu”.

(Sursa: Ziarul Lumina Nr. 256/ 3 noiembrie 2008)

Comentarii Facebook


Știri recente