Inalt Prea Sfintitul Nicolae Corneanu – Arhiepiscopul Timisoarei si Mitropolitul Banatului implineste astazi 81 de ani de viata.

Mitropolitul Nicolae Corneanu al Banatului s-a nascut la data de 21 noiembrie 1923, in localitatea Caransebes.

Intre anii 1934-1942 a studiat la Liceul din Caransebes, dupa care a urmat cursurile Facultatii de Teologie Ortodoxa din Bucuresti in perioada 1942-1946.

La data de 30 iunie 1949, Inalt Prea Sfintia Sa a obtinut Doctoratul in Teologie cu teza ‘Viata si petrecerea Sfantului Antonie. Inceputurile monahismului crestin pe Valea Nilului’.

A fost profesor suplinitor la Academia Teologica din Caransebes o scurta perioada de timp: 1 aprilie 1947 – 1 septembrie 1948, timp in care a si fost hirotonit diacon, nefiind casatorit.

In decursul timpului a indeplinit mai multe functii: secretar eparhial (din septembrie 1948), referent principal (de la 1 aprilie 1949), consilier administrativ al Arhiepiscopiei Timisoarei (1 iunie 1952 – 1 octombrie 1956), profesor la Seminarul Teologic Liceal Ortodox din Caransebes (1 octombrie 1956 – 1 martie 1959), conferentiar la Institutul Teologic Ortodox Universitar din Sibiu (de la 1 martie 1956). In anul 1960 a fost hirotonit preot.

La 15 decembrie 1960 a fost ales Episcop al Aradului, fiind hirotonit la data de 15 ianuarie 1961 si inscaunat la 22 ianuarie 1961.

La data de 17 februarie 1962 a fost ales Arhiepiscop al Timisoarei si Caransebesului si Mitropolit al Banatului, fiind inscaunat la 4 martie 1962, scaun in care pastoreste pana astazi Mitropolia Banatului. De asemenea, a fost si loctiitor de Mitropolit al Ardealului (aprilie-iunie 1967) si loctiitor de Mitropolit al Olteniei (octombrie 1977-aprilie 1978).

Ca ierarh a fost preocupat nu numai de problemele administrativ-gospodaresti, ci si de restaurarea unor monumente istorice-bisericesti din cuprinsul Arhiepiscopiei Timisoarei, de organizarea unor colectii muzeale, cum ar fi Centrul Arhiepiscopesc, de ridicarea unor locasuri de inchinare, a unor cladiri in cadrul Centrului Eparhial Timisoara si al Seminarului Teologic Liceal Ortodox din Caransebes.

Din anul 1962, Inalt Prea Sfintitul Mitropolit Nicolae Corneanu al Banatului a indrumat revista ‘Mitropolia Banatului’, din anul 1990 cu titlul ‘Altarul Banatului’, precum si revista ‘Indrumatorul bisericesc’ de la Timisoara, incepand cu anul 1980. Inalt Prea Sfintia Sa a fost preocupat si de indrumarea activitatii tipografice si editoriale din cadrul Arhiepiscopiei Timisoarei, tiparindu-se carti cu caracter teologic si istoric.

Inalt Prea Sfintitul aprinte Mitropolit Nicolae Corneanu al Banatului a participat ca delegat al Bisericii Ortodoxe Romane la numeroase intruniri ecumenice de peste hotare: la Adunarile Generale ale Conferintei Crestine pentru Pace cu sediul la Praga, la intrunirile Consiliului Ecumenic al Bisericilor. In perioada 1978-1981 a fost membru al Comitetului Central al Consiliului Ecumenic al Bisericilor. Din anul 1992, Mitropolitul Nicolae Corneanu al Banatului este membru de onoare al Academiei Romane.

Sa traiti intru Multi Ani, Inalt Prea Sfintite Parinte Mitropolit Nicolae al Banatului!

Comentarii Facebook


Știri recente