Creștinii ortodocși din Buzău se pot închina moaștelor Sfântului Iosif cel Nou de la Partoș

Prin bunăvoința Înaltpreasfințitului Părinte Nicolae, Mitropolitul Banatului, o părticică din moaștele Sfântului Iosif cel Nou de la Partoș au fost donate Episcopiei Buzăului și Vrancei. Părticica din moaștele Sfântului Iosif cel Nou de la Partoș a fost așezată spre închinare în Catedrala episcopală din Buzău, alături de părticele din moaștele Sfântului Stelian și ale Sfântului Ierarh Martir Teodosie de la Brazi.

Episcopia Buzăului și Vrancei a făcut demersuri pentru primirea unor părticele din moaștele Sfântului Nifon, Patriarhul Constantinopolului, precum și ale Sfântului Epifanie, Arhiepiscopul Ciprului.

Sfântul Ierarh Iosif ce Nou a fost canonizat de Biserica Ortodoxă Română la 7 octombrie 1956. Pomenirea lui se face în fiecare an la 15 septembrie.

Sursa: TRINITAS TV

Comentarii Facebook


Știri recente