Concurs și expoziție de icoane

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, a fost organizat, în perioada 15 martie – 6 iunie 2013, a III-a ediție a Concursului interjudețean cu tematică religioasă de creație plastică, închinat, în acest an, cinstirii Sfinților împărați întocmai cu Apostolii, Constantin și mama sa Elena.

Au participat la acest concurs elevi din învățământul primar, gimnazial și liceal din Episcopia Sloboziei și Călărașilor precum și cadre didactice de religie și profesori de educație plastică ai școlilor respective.

În privința genului de creație artistică au fost stabilite trei secțiuni ale concursului, potrivit sf-esc.ro:

â— compoziție plastică(desen/ pictură, tehnică la alegere) cu tematică religioasă.

â— colaj (hârtie colorată, textile, fire, materiale din natură) cu tematică religioasă.

â— icoane pe sticlă, lemn sau alte materiale,

copiii participanți fin grupați pe trei categorii de vârstă: ciclul primar, gimnazial și cel liceal.

La etapa eparhială a concursului au fost prezentate peste 400 de lucrări ele fiind evaluate de un juriu care a avut ca membri pe: preacucernicul părinte Manuel Rusu, consilier cultural, preacucernicul părinte Constantin Pătrașcu, inspector pentru catehizarea parohială, preacucernicul părinte Dragoș Stanciu, inspector de religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, preacucernicul părinte Puișor Arcadie Alin, inspector de religie în cadrul Inspectoratului Școlar Județean Călărași, domnul Gheorghe Petre, președinte al UAP Ialomița și doamna Doina Roșca, director al Centrului Cultural UNESCO Ionel Perlea din Slobozia.

Copiii care au realizat cele mai frumoase lucrări au primit premii din partea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, în cadrul unei festivități deosebite, organizată în ziua de 6 iunie 2013, la Centrul Cultural UNESCO Ionel Perlea din Slobozia.

Astfel la ciclul primar au fost premiați următori copii:

Premiul I – Grigoriu Casiana, Grădinița Prâslea Călărași

Premiul II – Năstase Vlad, Clasa I, Liceul de Artă Ionel Perlea Slobozia

Premiul III – Drăgan Ana, Clasa I, Școala Gimnazială Dor Mărunt, Călărași

Mențiune – Năstăsoiu Mihai, clasa I , Școala Aurel Vlaicu, Fetești

Ciclul gimnazial:

Premiul I – Olăreanu Alexandra, clasa a V-a, Cercul de pictură Sf. Apostol Luca Urziceni

Premiul II – Antoneac Ana, clasa a VII-a, Liceul de Artă Ionel Perlea Slobozia

Premiul III – Ene Andreea, clasa a VI-a, Cercul de pictură Sf. Apostol Luca Urziceni

Mențiune – Bocioagă Andrei, clasa a V-a, Liceul Teoretic Mihai Eminescu Călărași

Ciclul liceal:

Premiul I – Parapiu Lucia, clasa a XII-a, Liceul de Artă Ionel Perlea Slobozia

Premiul II – Radu Iuliana, clasa a XI-a, Colegiul Național Călărași

Premiul III – Bondoc Alexandra clasa a XI-a, Colegiul Național Călărași

Mențiune – Baguci Flavius, clasa a IX-a, Seminarul Teologic Slobozia

Valoarea totală a premiilor a fost de 6.000 lei, fondurile fiind oferite de Episcopia Sloboziei și Călărașilor și Centrul Cultural UNESCO Ionel Perlea din Slobozia.

Comentarii Facebook


Știri recente