În ziua sărbătoririi Sfântului Mucenic Andrei Stratilat, duminică, 19 august 2012, încă o biserică mehedințeană va fi sfințită. Credincioșii din Parohia Prejna se pregătesc pentru a întâmpina în Duminica a XI-a după Rusalii pe Preasfințitul Părinte Nicodim, Episcopul Severinului și Strehaiei, care, însoțit de Preasfințitul Lucian, Episcopul Caransebeșului, va oficia slujba de sfințire a bisericii din filia Gornovița, după cum a precizat Cătălin Cernătescu, Redactor știri al Episcopiei Severinului și Strehaiei.
Această biserică are ca ctitor pe domnul Ionel Văduva, a cărui implicare și mărinimie a făcut ca și credincioșii din acest sat să aibă un lăcaș de închinare, unde să găsească răspuns la problemele lor duhovnicești.
Împreună cu ierarhii celor două Eparhii surori, va liturghisi un întreg sobor de preoți și de diaconi.
În această duminică se face pomenire de pilda datornicului nemilostiv, prin care Mântuitorul Hristos dă termenii iertării necondiționate.
FOTO: Arhivă (Parohia Prejna)