Astazi se implinesc 175 de ani de la nasterea Mitropolitului Iosif Gheorghian.

Mitropolitul ortodox Iosif Gheorghian s-a nascut la data de 29 august 1829. A studiat la Scoala de pe langa Manastirea ‘Sfintii Trei Ierarhi’ si la Academia Mihaileana din Iasi, urmand, de asemenea, cursuri la Universitatea din Sorbona.

In anul 1946 a fost tuns in monahism si hirotonit ierodiacon. A fost diacon la Husi si Iasi, iar intre anii 1857-1858, la capela romaneasca din Paris. A fost hirotonit ieromonah si numit, in anul 1863, egumen la Manastirea Todireni din Suceava, iar in 1864 la Manastirea Popauti din Botosani.

La 19 iunie 1865 a fost numit Episcop la Husi, unde a pastorit pana la 24 martie 1879, cand a fost ales Episcop al Dunarii-de-Jos, cu resedinta la Galati. In aceasta calitate a reorganizat viata bisericeasca din Dobrogea, revenita atunci la Romania in urma razboiului de independenta.

La data 22 noiembrie 1866 a fost ales Mitropolit primat (inscaunat la 30 noiembrie). S-a

retras din aceasta functie la 29 martie 1893, stabilindu-se la Caldarusani. A fost reales in anul 1896, pastorind pana la trecerea sa la cele vesnice, la 24 ianuarie 1909.

Mitropolitul Iosif Gheorghian a tradus lucrari teologice din limba franceza si din literatura patristica.

De asemenea, Mitropolitul Iosif Gheorghian fost membru de onoare al Academiei Romane.

Comentarii Facebook


Știri recente