70 de ani de la înființarea Mitropoliei Olteniei

Arhiepiscopia Craiovei și Facultatea de Teologie din Craiova organizează la Mănăstirea Tismana, în perioada 09 – 11 octombrie 2009, Simpozionul național de istorie cu tema „70 de ani de la înființarea Mitropoliei Olteniei”. Și-au anunțat participarea la eveniment profesori de istorie din toată țară, atât de la facultățile de teologie, cât și de la facultăți cu profil socio-man, informează Radio TRINITAS. Lucrările simpozionului vor debuta mâine, 9 octombrie, de la ora 09.00, cu un cuvânt de deschidere rostit de ÎPS Părinte Irineu Popa, Mitropolitul Olteniei. Tematica abordată pe parcursul celor trei zile ale simpozionului este diversă, pornind de la împrejurările istorice ale reînființării Mitropoliei Olteniei de acum 70 ani, activitatea ierarhilor și rolul factorului politic în acest demers, până la legăturile bisericii din Oltenia cu biserica de peste munți, din Ardeal, de-a lungul timpului.

Cea dintâi Mitropolie în părțile oltene datează din anul 1370 sub titulatura de Mitropolia Severinului, fiind înființată în timpul voievodului Vladislav I (1364-1377). Principalul motiv al înființării acestui scaun mitropolitan a fost că poporul „se întâmpla să fie mult, ba aproape nenumărat, nefiind de-ajuns doar un singur arhiereu la un popor atât de mare ca să-l întărească duhovnicește, să-l păzească și să-l povățuiască pe calea mântuirii” (Hurmuzaki I, 2, doc 7, p. 9).

Actuala Mitropolie a Olteniei a fost înființată la data de 7 noiembrie 1939 cu reședința la Craiova pentru a fi desființată la 20 aprilie 1945. La 24 mai 1947 Adunarea Deputaților vota Legea nr. 196 (publicată în Monitorul Oficial P.I-a, nr. 136 din 18 iunie 1947) prin care se înființa Arhiepiscopia Craiovei cu jurisdicție teritorială asupra județelor Dolj, Gorj și Mehedinți. În urma hotărârii Sfântului Sinod al B.O.R. (înregistrată la Ministerul Cultelor cu nr. 2657/1949) prin Decretul nr. 133/1949 Sfânta Arhiepiscopie a Craiovei a fost înălțată la rangul de Mitropolie cu următoarea titulatură: Sfânta Mitropolie a Olteniei, Arhiepiscopia Craiovei.

Mitropoliți ai Olteniei au fost: Nifon Criveanu (21 decembrie 1939 – 20 aprilie 1945), Firmilian Marin (28 decembrie 1947 – 29 octombrie 1972), Teoctist Arăpașu (28 februarie 1973 – 25 septembrie 1977, Nestor Vornicescu (23 aprilie 1978 – 17 mai 2000), Teofan Savu (22 octombrie 2000 – 8 iunie 2008), Irineu Popa (din 27 iulie 2008).

Comentarii Facebook


Știri recente