69 de ani de la trecerea la cele vesnice a primului patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane

Se implinesc astazi 69 de ani de la trecerea la cele vesnice a primului patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, Miron Cristea. S-a nascut la 18 iulie 1868, in Toplita, jud. Harghita. A urmat Gimnaziul sasesc din Bistrita si Gimnaziul graniceresc din Nasaud, dupa care, intre 1887-1890, a urmat Institutul teologic din Sibiu. Intre 1891-1895 a urmat Facultatea de Litere si Filosofie a Universitatii din Budapesta, unde obtine doctoratul cu o teza despre ‘Viata si opera lui Eminescu’. A fost director la Scoala confesionala romaneasca din Orastie, secretar la Arhiepiscopia Sibiului, precum si consilier asesor la Arhiepiscopia Sibiului. La 30 ianuarie 1900 a fost hirotonit diacon, iar la 8 septembrie 1901 a fost hirotesit arhidiacon. In anul 1902 a fost calugarit la Manastirea Hodos Bodrog, sub numele Miron, iar la 13 aprilie 1903 a fost hirotonit ieromonah. Intre 1898-1900 a fost redactor la ‘Telegraful Roman’, in 1909 fiind ales episcop al Caransebesului. In aceasta calitate a aparat scolile confesionale romanesti din Banat in fata incercarilor guvernului din Budapesta de a le desfiinta. A participat la Marea Adunare Nationala din 1 Decembrie 1918 si membru al delegatiei romanilor transilvaneni care a prezentat actul Unirii la Bucuresti. La 18 decembrie 1919 a fost ales mitropolit primat al Romaniei intregite, iar in ziua urmatoare a fost investit si inscaunat. La 4 februarie 1925 devine primul patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, fiind instalat in noua demnitate la 1 noiembrie 1925. Pe plan politic a facut parte din Regenta (20 iulie 1927 – 8 iunie 1930) si a fost prim ministru (10 februarie 1938 – 6 martie 1939). La 6 martie 1939 trece la cele vesnice, la Cannes – Franta, fiind inmormantat in Catedrala patriarhala din Bucuresti.

Comentarii Facebook


Știri recente